Jdi na obsah Jdi na menu
 


S Maruškou 14.9.-20.9.

21. 9. 2009
Minulý týden nám začal trochu zachmuřenějším pondělím a mírným nachlazením Marušky,které velice brzy odeznělo.Dokončil jsem návrh jednoho z plakátků, při shánění dobrovolníků pro Marušku (přiložen v nové fotogalerii/ještě budu dělat nějaké ručně psané ,protože to je podle mě více osobitější a nějaké jsem i pověsil právě včas, studenti dnes začali,Chodíme do Žerotína,kde jsme skoro denně procvičujeme se v řeči ,ukazuji Marušce písmena a skládám z nich slova hodně věci opakujeme,Také si hrajeme s mluvícím psem a s kačerem,kterého Maruška vždy vezme za zobák a ráda s ním kváká různé melodie a vše si sama určuje.
Ve středu jsem byl na Konferenci na téma vzdělávání žáků se sociálním znevýhodněním a se speciálními potřebami v Brně.
V dopoledních hodinách mě zaujal nejvíce příspěvek pana D.JOHNSTONA
který mluvil zejména o předsudcích společnosti,o byrokracii ohledně vzdělávání,
Dále mě zaujalo-z jeho přednášky
1.Pokud jste chudí -nemáte volbu
2.Postižení lidé jsou v podřízeném postavení jsou vnímáni  jako závislí.
3.Jak můžeme finančně podporovat znevýhodněné rodiny.Význam nadací.
4.Postiženým by měla být poskytnuta pomoc prakticky i finančně.
5.Učitelé by měli být vzdělaní a měli by mít nesoudící  postoj,měli by být tvární a neměli by ulpívat.
V odpoledních hodinách už vše bylo rozděleno do skupin,kde byla i sekce týkající se autismu,kterou měla na starosti paní Bazalová z Masarykovy univerzity.
V ní se představila paní ing. Měmcová která mluvila o vzdělávání své dcery.
Dále se prezentovala paní Žampachová z APLY Brno a mluvila o  chystaném projektu.Alena Říhová prezentovala svoji logopedickou práci s dítětem.
Po ní následoval můj příspěvek kde jsem představil krátce naše o.s. a náísledně jsem mluvil o tom co mě trápí jako rodiče- kde jsem zmínil nemožnost volby při speciálním vzdělávání,problémy s integrací dětí s aspergrovým syndromem do ZŠ, problémy ohledně podávání psychofarmak a jiné.Bohužel jsem byl trochu nervozní a na srdci jsem toho měl mnoho tak to asi tak  nevyznělo.Na závěr promluvila Jana Srbková o přístupu son-rise.
Můj dojem byl takový,že se pozitivních změn ve speciálním vzdělání jen tak brzy asi nedočkáme,rodič by se měl více zapojovat a nebát se za své postoje.Měl by dbát hlavně na to , aby nebyla porušována práva jeho dítěte a aby se co nejvíce posouvalo ve vzdělávání a osamostňování. Bohužel  často i odborná veřejnost je plná předsudků a klišé.
Ve čtvrtek jsme byli v kroužku kde s Maruškou pracovala ve sdružení logopedka Alenka-Maruška jí řekla pes a had -máme tam tyto tvory v látkové podobě. Večer jdeme s Maruškou na 20 hodinu do U-Klubu na společný koncert kapel MCH BAND a GARAGE ,zvláště druhou kapelu má dcera v oblibě frajerský zpěv frontmana kapely Tonyho Ducháčka s pražským přízvukem řízné ale pohodové melodie, prostě jsme si to užili, a protancovali.
V sobotu na výletě jsme zase měli to štěstí,že v parku probíhaly Dny bezpečnosti,kde si Maruška prohlédla jeepy, vrtulník a auto záchranné služby,líbil se jí pěnový hasící přístroj a z programu tanečnice v různých šatech .Měla si možnost zabubnovat u jednoho spolku,dále si pohladila králíka.
Pro mě byl důležitý rozhovor s jednou paní ,která kdysi pracovala v Klíči a chystá se její kniha o  józe pro malé děti a hendikepované.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář