Jdi na obsah Jdi na menu
 


AFO-2010

16. 4. 2010
 Neustále přemýšlím jak zviditelnit problematiku autismu a jelikož kontakty nějaké jsou oslovil jsem  ještě v loňském roce proděkana filozofické fakulty pana  Petra Bilíka ,který je ředitelem AFA a zároveň učí filmovou vědu a ptal jsem se ho na zviditelnění autismu či natočení dokumentu.
Pan Bilík byl tak pohotový ,že se rozhodl na festivalu AFO uvést sekci kde proběhly filmy o autismu,Oslovil i odborníky na tuto tématiku u nás a kdo na to přistoupil mohl zde vystoupit a pozvaný host pak následovně konmentoval film a sdělil svůj pohled na autismus.Byli jsme velice překvapeni včetně pořadatelů o opravdu obrovský zájem o tuto tématiku.
Sám jsem měl možnost shlédnout dva filmy a to v úterý A IS FOR AUTISM-A jako autismus-kreslený 11 minutový dokument o autismu.Byla to krátká výpověď lidí kteří stvárnili kresbou jak vidí svůj svět a co cítí.Slovní doprovod k tomuto měla slečna Mgr. Alena Říhová-logopedka  která pokračuje v doktorantském studii v Olomouci.
Druhý  dokument Děti hvězd byl z Číny a popisoval práci ve škole SING SINGJU v Číně.Maminka zde založila školu pro autisty,kde 11 týdnů a 14 dní pracovali rodiče s dětmi a učili se porozumět svému dítěti a pracovat s ním //ABA program/.Ředitelka školy s pomocnicemi každý pátek zkontrolovala jak rodiče pracují s dětmi a v čem se posunuli.Využívali hodně hudby,každé ráno rodiče přibýhali se svými dětmi do této školy kde pokračovali ve výuce. Čínský název pro autismus je Ku Tu Čeng.Ředitelka také popisovala těžkou situaci v Číně nejenom autistických dětí ale i rodičů a nevládních organizací. Další dny jsme se šli vždy s Maruškou podívat do Konviktu ale ne na filmy-byli jsme přivítat paní Němcovou a Struneckou s kterými se známe ze dřívejška. Pro paní Struneckou zme zajistili i vystoupení v rozhlase a v zítřejším časopise Afohled zde bude rozhovor o autismu.Upozorňujeme také na opětné promítání filmů pro obrovský zájem ještě v neděli a to již bez hostů a to v 10 hodin filmy A Is For Autism a Děti hvězd a další dva od 14 hodin.
Konvikt se nachází 4 zastávka tramvajemi 2,4 a 6 na náměstí Republiky v Olomouci za kostelem první ulice vlevo
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář