Jdi na obsah Jdi na menu
 


1.Nejdůležitější je pro nás,abych zachoval klid a byl v pohodě a uvolněný-Maruška totiž velice vnímá mé pocity a nálady.Křičení které někdy přichází z čista jasna/bývává spojeno s problémy se zažíváním či bolestí-Maruška nemívá křik pro vzdor nebo bez příčiny. Na první pohled vypadá pěkně ,takže okolí neví spíš si asi myslí,že je rozmazlená nebo tak ,ale co si kdo myslí tím se nenechám rozhodit .Situace zvláště ze začátku byly těžké z několika důvodů-když byla menší více brečela,okolí není moc zvyklé na otce s dítětem ,zvláště pak hendikepovaným.Takže dále postupuji takto.
2 V
 tramvaji vždy sedíme  v nouzi ukážu i průkaz ZTP a sedneme na místa k tomu určená ,obyčejně se snažím oslovovat mladé lidi ti bez problému pustí sednout.
3.Čapím u jejího sedadla to vždy-bavíme se o cestě popisuji jí co bychom mohli zvládnout,mluvím klidně a tišeji,v případě horší situace  jí uklidňuji nebo se ptám co ji trápí.Snažím se vnímat jen Marušku a nenechat se rozptýlit okolím
4.V létě mám triko kdy na hrudi mám krásnou fotku Marušky a na zádech Logo našeho o.s. Jdeme autistům naproti nebo logo World autism awarenes day-to také dosti vylepšuje naše cesty ze kterých nejsme pak tak vyrušováni a můžeme se z nich více radovat.Dále upozorňuji na tuto tématiku  a dělám reklamu našemu o.s.,které momentálně je plně vytženo a věnujeme se plně našim dětem -informace se budeme snažit psát častěji.
Vyjímečně dávám i prospekt našeho o.s. kde máme napsány informace o autismu i našem sdružení.Dobrým chápavým duším dávám na sebe kontakt.
5.Když se snažila lehávat venku- toto již vymizelo,tak jsem reagoval pomaleji že jsem zase k ní přičapl a mluvil na ni jako třeba-Maruško na zemi se neleží tak daleko nedojdeme nebo půjdeme si sednout na lavičku odpočinout?
6.Po městě a u silnic chodíme za ruku,ale také někdy i na výletě protože tak společně více sdílíme důležité aby to nebyl sevřený stisk,ale volnější ,někdy jí zpívám do kroku nebo i sobě Maruška tak chytne lepší tempo chůze -vychází to ze mě a pak z Marušky a jsme zcela přirození.Samozřejmě má i uplnou volnost ,ale stále musím sledovat okolí,psi a kola někdy má Maruška z ničeho nic obrovské zrychlení takže mě udržuje v kondici.
7.Někdy chce podávat lidem ruku ,nebo se jí líbí různé tašky ,kabelky zvláště ty barevné ,jiné a výrazné zde se snažím někdy odhadnout člověka a ty nepříjemné raději obejít.Toto již také pomalu mizí
8.Díky častému používání hromadných dopravních prostředků Maruška je mezi lidmi,vním á i různé nálady a podněty.Maruška je velice ráda venku má ráda změny-návštěvy různých prostor a prostředí.
Věřím,že rodiče,kteří v této době zažívají podobné situace jako jsme kdysi zažívali my uvidí pokroky svého dítěte a jejich zlepšení.Také jsme to měli i my dříve náročnější,ale naším chováním,klidem, větší vírou,že dcera to zvládne,zlepšením stravovacích návyků,jejím dospíváním zvládáme tyto situace ,které se již skoro nevyskytují.Věřím tomu že i vy tyto situace budete lépe zvládat -zvláště rodiče menších dětí.Následuje  nové fotoalbum