Jdi na obsah Jdi na menu
 


PODĚKOVÁNÍ PANÍ JAROSLAVĚ MUSILOVÉ

4. 2. 2010
V Lidových novinách ze středy 3.února se na straně 4 píše o případu-Matka žádá omluvu za smrt dcery v síťovém lůžku.
Věra Musilová zemřela v dubnu 2006 v Psychiatrické léčebně  v Bohnicích.Bylo jí 30 let.Její matka Jaroslava chce nyní vysoudit omluvu.Podle jejího názoru totiž zaměstnanci léčebny zanedbali péči o hendikepovanou dceru,zbytečně jí zavírali do síťového lůžka a zavinili její smrt.Pražský městský soud bude o případu rozhodovat za týden.Tváme na omluvě ,pro Musilovy je to zásadní věc.Trváme také na tom,aby byla přijata opatření,která by podobným případům v budoucnosti zabránila. řekl Lidovým novinám zástupce rodiny Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva.Smrt Věry Musilovéměla na jaře 2006 velkou publicitu.Přišla totiž dva roky poté ,co za pouřívání klecí sklidilo Česko tvrdou kritiku od JoanneRowlingové/cizí státní příslušnosti-autorky ságy o Harrym Potterovi.Ministr zdravotnictví pak klecová i síťová lůžka zakázal.Síťová lůžka se ale v době smrti Musilové už zase začala používat.Rodina se o postiženou dceru starala celý její život.V 25 letech se její stav začal zhoršovat,během příštích pšti let proto absolvovala deset kratších pobytů v léčebně.Na ten jedenáctý-poslední nastoupila v lednu 2006 ve chvíli,kdy ji rodina přestala zvládat.Po třech měsících byla mrtvá udusila se vlastními výkaly.Podle tehdejšího šéfa léčebny Ivana Davida byla izolace v síti nutností-žena byla agresivní,odmítala opakovaně chodit na záchoda opakovaně jedla své výkaly.Podle matky se ale personál její dceři nevěnoval a včas nezasáhl.Síťovým lůžkem si prý jen ulehčoval práci a teprve nepřátelské prostředí prý  Věru  dohnalo k chování které ji stálo život.Davida za smrt ženy tvrdě zkritizovala zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.Případ řešila také policie věc ale dvakrát odložila.Nový ředitel léčebny Martin Hollý uvedl,že síťová lůžka užívají naprosto vyjímečně.Máme jen jedno které není ani ve fondu lůžek,používáme ho jen na žádost příbuzných.
Vážím si několika věcí paní Jarmila Musilová nežádá žádné finanční odškodnění jak se poslední dobou dosti stává/,chce nastavit možnost lepších podmínek pro další klienty ,kteří pobývají nebo budou pobývat v psychiatrických léčebnách.Na závěr jak je možné že,klientku v  ústavu nechali pozřít výkaly-to je nechávali tak dlouho bez povšimnutí?? / ještě v tak známém místě jaké Bohnice určitě jsou /Nabízí se několik polemik-Ústavy mají málo pracovních sil a personálu nejsou dostatečně financovány.,zaměstnanci jsou vyhořelí .Vše by mělo směřovat k rušení těchto depresivních kolosů a vybudovávání  menších chráněných bydlení.
Braňme slabé a hendikepované ,upozorněte na zneužívání psychofarmak proti vůli člověka kontakty-Občanská komise pro lidská práva,Václavské náměstí 834/17, Praha-Nové Město,telefon 420 608 422 322,kontakt na stránkyv oblíbených odkazech e-mail lidskaprava@cchr.cz.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Reakcia na článok

(Zuzana Danišová, 24. 5. 2010 8:30)

Reagujem na tento článok dosť oneskorene, ale dostala som sa na túto stránku len dnes.
Nuž je naozaj ťažko posúdiť a odsúdiť kto bol na vine. Jednoznačne v konečnom dôsledku padá vina na ústav, ale ako píšete v článku je to momentálne v takýchto ústavoch ako v Čechách, tak aj na Slovensku veľmi zlé. Ide ako o tú vyhorenosť zamestnancov, tak aj o tie nešťastné peniaze. Tie sieťové postele by možno bolo vhodné nahradiť niečím bezpečnejším, ale.......... je tu určite veľa "ale". Ja si momentálne neviem predstaviť, žeby som dala syna do ústavu, ale teraz je ešte malý a dokážem ho nejakým spôsobom zvládnúť. Neviem, čo bude do budúcna dosť sa toho bojím, ale ústav by bolo jednoznačne to absolútne posledné. Ťažko je mi ale súdiť rod. Musilových, lebo neviem aká bola u nich situácia a prečo sa pre toto riešenie rozhodli.
Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré a snáď táto naozaj nešťastná udalosť otvorí aspoň trochu kompetentným oči a snáď sa aj začne niečo riešiť.

Ešte by som chcela pochváliť autora tejto stránky, že je to naozaj dobrá stránka so širokým záberom informácií.

Prajem pekný deň.

Kontakt: DanisovaZ@zoznam.sk